Rodičia často rozmýšľajú a hľadajú tipy, čo vhodné ponúknuť deťom počas cestovania v aute. U nás okrem rozprávok na počúvanie a detských pesničiek najlepšie fungujú slovné hry a knihy.

Slovné hry

Výber slovnej hry je vždy v závislosti od toho, na čom práve fičia deti. Hrávame sa klasické hry-autobus – na čo dané slovo začína a na čo končí. Hádaj, na čo myslím i vymýšľanie hádaniek. Nakoľko deti majú 3.5r. a 5 r. Väčšinou je to ľahké – je to žlté a robí to pipí až po ťažšie – pláva to, ale je to cicavec 🙂 Deti to veľmi baví. Najlepšia časť je, keď oni musia vymyslieť hádanku. Vidím, ako to rozvíja ich myslenie.

Istú dobu sme sa veľa hrávali hádanky na povolania – opísala som povolanie a deti hádali, toto je – hasič, predavačka, atď., Keď uhádli, vymýšľali oni.

Ja mám od destva zvláštnu záľubu v gramatike.Č často dávam deťom hádanky napr. na množné číslo. Ja poviem letec a oni majú povedať, ako je to, keď ich je viac. Túto hru hrávam so spomínanou 5ročnou dcéru. Sem – tam sa už zapojí aj syn.

Ohľadom povolaní hrávame aj tvar pre muža a ženu – keď je učiteľ, tak žena je…učiteľka.

Tiež sa hrávame na predpony. Poviem slovo a snažíme sa spoločne vymyslieť čo najviac slov s predponou. Napr. piť – deti vedia, že môžeme niečo zapiť – liečik. Vieme si pripiť , čajík treba aj dopiť, atď. Predpôn nie je veľa a keď to hrávame často s rôznymi slovami, deti sa rýchlo zapoj. Potom už len skúšajú rôzne slová. Smejeme sa, keď je to niečo úplne nezmyselné.

Ohľadom gramatiky sa hra dá spraviť vlastne z čokoľvek.

Knihy

Okrem klasických kníh v našom aute nesmie chýbať Pexeso na cesty. Máme dva druhy. Na lúke a V meste. Ide o knihy, kde sú pevné kartičky na odkrývanie rôznej náročnosti. Je to vlastne okienková hra s aktivitami. Hraje ju buď dieťa samostatne, alebo ju hrávajú deti spoločne. Posúvajú si knižky a pri hádaní sa striedajú. Zavisí od toho, či sú práve v kamarátskej alebo bojovej nálade. 🙂

Pexeso v knižke je dvoch druhov. Ľahké . menej párov, aj ťažké, viac párov. Okrem toho sú tu cvičenia na rozvoj postupnosti…ak je na konári vtáčik červený žltý, červený, žltý, aký nasleduje? Dieťa háda a potom odkryje okienko. Obľúbené majú deti bludisko. Nasledujú autíčko a ak sú pozorné, zistia, kde má garáž. V lúčnej knižke je to zase krtkov domček.

pexeso na cesty
pexeso na cesty
postupnosť

Veková náročnosť knižiek je približne 3 – 5 rokov.

Zvukové knihy – vďaka nim sme v lese rozoznali naozajstnú líšku.

Ďalší typ knihy, ktorú máme stále v aute, je so zvukmi. Pre mňa top zvukové knihy sú od Andrea Pinnington a Caz Buckingham. Deti majú najradšej Zvieratá našich lesov a Zvieratá zo Safari. Páčia sa mi reálne zvuky zvierat, ktoré sú v knižke. Raz sme boli v noci v lese a počuli sme zviera. Nevedeli sme, čo to je, len kamarát vravel, že možno líška. Doma sme si to overili v knihe Zvieratá našich lesov a bol to rovnaký zvuk. Táto kniha je medzi deťmi aj veľmi obľúbená na mojich kurzoch. Knihy s vtáčími zvukmi si deti púšťajú menej. Väčšinou na jar a v lete,keď počujeme na výlete vtáka a chceme si zistiť, čo to bolo.

vtacie zvuky
zvuk jazveca
zvuk jazveca

Gruffalo so zvukmi

Jedna z najobľúbenejších kníh môjho 3,5ročného syna je Gruffalo. Je to kniha, ktorá nie je úplne v súlade s mojím montessori nastavením – zvieratká v nej rozprávajú. Zato to celé nahradí svojím krásnym prekladom. Sú to vlastne veršíky o prefíkanej myške, ktorá ide lesom. Stretne rôzne zvieratká a všetkým nahovorí, že sa ide stretnúť s hrozným Gruffalom. Myška si vymyslela, aké ma Gruffalo tesáky a ostré zuby. Zvieratká vystrašene utekajú. Myška sa smeje, až pokým nestretne naozajstného Gruffala. Zľakne sa, no napriek tomu sa vynájde. Tvrdí, že je strašidelné zviera, ktorého sa všetci v lese boja. A aj mu to dokáže. Zvieratá vidiac Gruffala, pred myškou utekajú. je to vlastne veľmi vtipné rozprávanie, ktoré sa celé rýmuje. Vďaka veršom sa sa syn naučil celý príbeh naspamäť a rozpráva si ho z hlavy. Posolstvom, ktoré si z knihy odnáša, si nie som úplne istá 🙂 V každom prípade sa snažím príbehu dať ponaučenie, že nie je dôležité, kto je aký veľký a silný. Že aj malá myška môže poraziť veľké zvieratá. A túto zimu som objavila, že v martinuse je aj zvuková verzia. K príbehu si dieťa púšťa zvuky myšky, hada, či líšky. nA

Na Martinuse aktuálne vidím, že je zvuková verzia vypredaná. K dispozícii je ale kniha bez zvukov. Prípadne pozrieť v kníhkupectve Svojtka.

Gruffalo

Keď kliknete na konkrétny názov knihy, zobrazí sa vám link do kníhkupectva Matinus. Kúpou kníh cez tento link podporíte moje články. Ďakujem.