Poznáte čuchové fľaštičky?

Jedna z mojich obľúbených zmyslových aktivít, ktorú som aj rada pripravovala deťom v centre pre deti a rodiny Repuls. Žiaľ, za súčasnej situácie si netrúfnem ponúknuť aktivitu, ktorú jedno dieťa za druhým na striedačku prikladá k nosu 🙂 Ale pripravila som ju pre jedno štvorročné dievčatko, ktoré chodím pravidelne opatrovať.

kakao, vanilka a škorica - spoznávanie a párovanie vôní
kakao, vanilka a škorica – spoznávanie vôní

Aj s vlastnými deťmi na doma je to super tip na vianočnú aktivitu 🙂

Do fľaštičiek dajte typické vianočné korenie, ktoré deti poznajú..škorica, vanilka, perníkové…Najlepšie, ak máte doma tekutý extrakt. Kúsok z neho nalejete na vatu, ktorá nasaje vôňu. Vatu vložíte do nádobky, napr. od koreničky. S posuvným vekom, alebo odmontovateľným.

Postup

Ja som nemala tekutý extrakt, takže som nasypala korenie do misky a vatou som misku poriadne povytierala. Nasalo nielen vôňu, ale aj farbu 🙂 Použila som kakao, mletú škoricu a vanilku. Tá sa od spomínaných dvoch líši farbou. Dieťa by teda malo izolovať zmysly. Zavrieť oči a používať len čuch.

2 varianty

1. Podla vône deti prikladajú k obrázkom…voľne stiahnuteľné obrázky na rôzne vianočné korenia si môžete stiahnuť v linku od MonteChild. Jej ďakujem aj za vianočnú inšpiráciu. Táto varianta je jednoduchjšia a slúži na rozvoj slovnej zásoby…pomenovanie vôní.

https://www.facebook.com/montechild/posts/1607692442761443

2. Druhá možnosť – z každej vône urobíte dva páry. Napr.3 fľaštičky označené modrou. 3 ďalšie fľaštičky označené červenou. 3 rôzne korenia v oboch farbách  A deti hľadajú podľa vône, ktorá modrá pasuje ku ktorej červenej. Táto aktivita zjemnuje ich čuch, lebo naozaj musia presne rozlíšiť jednotlivé vône. Na záver si môžeme vône aj pomenovať, prípadne ponúknuť aj obrázky.

Popárované fľaštičky
Na konci čuchom skontrolujte, či ste fľaštičky dobre popárovali