Práve v čase, kedy sa striedajú ročné obdobia, dieťa vníma tieto zmeny. Vtedy je zaujímavé mať v knižnici knihy, kde na obrázkoch si viete spoločne pozrieť rôzne príbehy. Dieťa sa tak naučí, aké aktivity sú typické pre zimu. Čo robíme na jar? A čo robia veveričky na jeseň?

Dieťa pomocou ročných období vníma plynutie času a učí sa časovej postupnosti – veci spolu súvisia a po sebe nasledujú. Plus zatrieďuje jednotlivé udalosti´, kam patria. Krátke nohavice nosíme v lete, Stromy v knihe sú holé, bez listov, takže bude zima. Nižšie nájdete pár tipov na knihy, ktoré máme my v knižnici.

Potulky

4 ročné obdobia

Ide o sériu 5 kníh – jar, leto, jeseň, zima, noc. Postavy, ktoré vystupujú v knihách, sa opakujú. Dieťa ich tak postupom času spozná a pozerá si – čo robí Nela a Janko na jar?

Potulky jarou – dieťa na každej strane napr. hľadá smetiarske auto

Čo robia v zime?

Potulky zimou. V každých potulkách je aj nejaký druh vláčika.

Okrem spoznávania jednotlivých ročných období si dieťa rozvíja aj zrakové vnímanie. Môžete si s ním dávať úlohy – „Kde na obrázku sú ježkovia?“ Dieťa musí svoju pozornosť zamerať na jednu konkrétnu vec a tú nájsť medzi kopou ostatných. Na zadnej obálke knihy vždy nájdete aj viacero príbehov, ktoré sa v knihe dejú a ktoré spolu s dieťaťom sledujete. Menšiemu dieťaťu príbeh rozprávate vy, staršie dieťa vám už môže skúsiť príbeh prerozprávať samé.

Príbehy, ktoré spolu s dieťaťom hľadáte v knihe

Okrem toho sa ku každému ročnému obdobiu dajú kúpiť aj omaľovanky, v ktorých je aj obliekacia bábika.

Rok v lese

Rok v lese – čo robia zvieratká každý mesiac

Kniha, kde deti veľmi radi sledujú, aké zmeny sa dejú v prírode počas roka,. Kniha je rozdelená na 12 mesiacov. Deti sledujú, čo robia mravce v auguste, čo robia v septembri. Pozorujú, ako sa neskôr pripravujú na zimu a ako decembri, či januári spia.

Co robia zvieratká v mesiaci október

Podobne, ako sú v Potulkách na zadnej strane príbehy, ktoré potom môžete s direťaťom hľadať na jendotlivých stranách, tu sú zvieratká nakreslené na úvodnej dvojstrane. Dieťa sa tak učí nielen kolobeh prírody – ako sa mení behom roka, ale aj o jednotlivých zvieratkách. Môžte postupne, ako hľadáte zvieratká rozprávať o nich príbeh. Okrem zrakového vnímania si tak dieťa rozvíja aj slovnú zásobu a učí sa, že veci po sebe nasledujú, postupnosť deja.

Opis každého zvieratka z knihy

Toddly a ročné obdobia

Často si čítavame O Toddlym a ročných obdobiach. je to kniha, ktorú som kúpila ešte pred dvoma rokmi na bookdepository a teraz som zistila, že už ju majú aj v martinuse. Deťom vždy konkrétnu stranu najprv prečítam v angličtine, potom preložím do slovenčiny. Časom už ani neprekladám, rozumejú a sami mi ukazujú, že „aha, plane“. Je to asi naša najlepšia kniha na pochytenie anglických slovíčok. Krátke, jednoduché texty, plus je ku knihám aj cd na počúvanie.

Toddly a jar
Toddly a leto
Toddly a jeseň
Toddly a zima

Samolepkový album ročné obdobia

znovunalepiteľné samolepky

Tieto samolepky sme objavili len teraz nedávno a obe deti z nich sú veľmi nadšené. Kúpila som ich synovi práve preto, aby nielen pasívne sledoval ročné obdobia v knihe, ale aj ich aktívne triedil, Je to náročnejšie. A bola som prekvapená, že hoci si so synom Potulky aj Rok v lese čítame často, aktívne priraďovať samopeky bola pre neho výzva.

Sú to vlastne 4 veľmi pekne ilustrované obrázky vo formáte A3. K nim sú 4 strany samolepiek (spolu 430 ks). Samolepky sa dajú nalepiť a znova odlepiť. Trochu ťažšie sa odlepujú. 5 ročná dcéra s tým nemá problém, ale skoro štvorročný syn vie len niektoré.

Samolepky leto

Lepenie samolepiek je výborné pre tréning jemnej motoriky.

Lepíme samolepky súvisiace s letom

P.S. V texte je link na knihu a vydavateľstvo Martinus. Kúpou kníh cez tento link podporíte aj moje ďalšie články a knižné tipy, či aktivity pre deti. Ďakujem.