Práve v čase, kedy sa striedajú ročné obdobia, dieťa vníma tieto zmeny. Vtedy je zaujímavé mať v knižnici knihy, kde na obrázkoch si viete spoločne pozrieť rôzne príbehy. Dieťa sa tak naučí, aké aktivity sú typické pre zimu. Čo robíme na jar? A čo robia veveričky na jeseň?
Dieťa pomocou ročných období vníma plynutie času a učí sa časovej postupnosti – veci spolu súvisia a po sebe nasledujú. Plus zatrieďuje jednotlivé udalosti´, kam patria. Krátke nohavice nosíme v lete, Stromy v knihe sú holé, bez listov, takže bude zima. Nižšie nájdete pár tipov na knihy, ktoré máme my v knižnici.
Potulky

Ide o sériu 5 kníh – jar, leto, jeseň, zima, noc. Postavy, ktoré vystupujú v knihách, sa opakujú. Dieťa ich tak postupom času spozná a pozerá si – čo robí Nela a Janko na jar?

Čo robia v zime?

Okrem spoznávania jednotlivých ročných období si dieťa rozvíja aj zrakové vnímanie. Môžete si s ním dávať úlohy – „Kde na obrázku sú ježkovia?“ Dieťa musí svoju pozornosť zamerať na jednu konkrétnu vec a tú nájsť medzi kopou ostatných. Na zadnej obálke knihy vždy nájdete aj viacero príbehov, ktoré sa v knihe dejú a ktoré spolu s dieťaťom sledujete. Menšiemu dieťaťu príbeh rozprávate vy, staršie dieťa vám už môže skúsiť príbeh prerozprávať samé.

Okrem toho sa ku každému ročnému obdobiu dajú kúpiť aj omaľovanky, v ktorých je aj obliekacia bábika.
Rok v lese

Kniha, kde deti veľmi radi sledujú, aké zmeny sa dejú v prírode počas roka,. Kniha je rozdelená na 12 mesiacov. Deti sledujú, čo robia mravce v auguste, čo robia v septembri. Pozorujú, ako sa neskôr pripravujú na zimu a ako decembri, či januári spia.

Podobne, ako sú v Potulkách na zadnej strane príbehy, ktoré potom môžete s direťaťom hľadať na jendotlivých stranách, tu sú zvieratká nakreslené na úvodnej dvojstrane. Dieťa sa tak učí nielen kolobeh prírody – ako sa mení behom roka, ale aj o jednotlivých zvieratkách. Môžte postupne, ako hľadáte zvieratká rozprávať o nich príbeh. Okrem zrakového vnímania si tak dieťa rozvíja aj slovnú zásobu a učí sa, že veci po sebe nasledujú, postupnosť deja.

Toddly a ročné obdobia
Často si čítavame O Toddlym a ročných obdobiach. je to kniha, ktorú som kúpila ešte pred dvoma rokmi na bookdepository a teraz som zistila, že už ju majú aj v martinuse. Deťom vždy konkrétnu stranu najprv prečítam v angličtine, potom preložím do slovenčiny. Časom už ani neprekladám, rozumejú a sami mi ukazujú, že „aha, plane“. Je to asi naša najlepšia kniha na pochytenie anglických slovíčok. Krátke, jednoduché texty, plus je ku knihám aj cd na počúvanie.




Samolepkový album ročné obdobia

Tieto samolepky sme objavili len teraz nedávno a obe deti z nich sú veľmi nadšené. Kúpila som ich synovi práve preto, aby nielen pasívne sledoval ročné obdobia v knihe, ale aj ich aktívne triedil, Je to náročnejšie. A bola som prekvapená, že hoci si so synom Potulky aj Rok v lese čítame často, aktívne priraďovať samopeky bola pre neho výzva.
Sú to vlastne 4 veľmi pekne ilustrované obrázky vo formáte A3. K nim sú 4 strany samolepiek (spolu 430 ks). Samolepky sa dajú nalepiť a znova odlepiť. Trochu ťažšie sa odlepujú. 5 ročná dcéra s tým nemá problém, ale skoro štvorročný syn vie len niektoré.

Lepenie samolepiek je výborné pre tréning jemnej motoriky.

P.S. V texte je link na knihu a vydavateľstvo Martinus. Kúpou kníh cez tento link podporíte aj moje ďalšie články a knižné tipy, či aktivity pre deti. Ďakujem.